Inwestycje

Ostre cięcie gminnych inwestycji

Pod koniec grudnia 2019 roku radni gminy Leszno uchwalili budżet na rok 2020 z zaplanowanymi rekordowymi wydatkami na inwestycje. Miały powstać oczekiwane od lat odcinki dróg, w tym ulice Leśna w Wyględach i Podleśna w Grądach. Zaplanowano również budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkie DW579 od granicy z gminą Błonie do granicy z gminą Czosnów. Leszno miało wzbogacić się o skatepark. Miała być wykonana modernizacja ulicy Sokołowskiej w Lesznie i dokończona budowa drogi w Zaborówku. W planach było również szereg odcinków sieci wodociągowej i oświetlenie wielu ulic.

Kolejne miesiące 2020 pokazywały, że z realizacją ambitnego planu będzie kłopot.
Potwierdzenie, że nic z rekordowych inwestycji w 2020 roku nie będzie zapadło na sesji 5 listopada 2020 r.

Z rekordowych planów do najmniejszych inwestycji od 4 lat

Wydatki na inwestycje zredukowano o prawie 5 mln zł (było ponad 11 mln, zostało niecałe 6,5 mln). A wydaje się, że nawet obecny plan będzie trudny do zrealizowania w niewiele ponad miesiąc, który pozostał do końca roku.

O ile realizacja większości „małych” inwestycji, jak odcinki sieci wodociągowej, czy oświetlenie uliczne, przebiega w miarę sprawnie, to praktycznie wszystkie duże inwestycje mają opóźnienia.

Ulica Leśna w Wyględach ma wyjątkowego pecha

Rok 2020 to kolejny rok kiedy prace na tej drodze nie rozpoczną się. Budowa Leśnej wypadła z planów 2019 ze względu na wadliwy projekt. Z kolei w 2020 kiedy w połowie roku nowy projekt był już prawie gotowy, urzędnicy przypomnieli sobie, że niezbędna jest jeszcze przebudowa sieci energetycznej. Jak to się stało, że w trakcie planowania tej inwestycji popełniano tak kuriozalne błędy postaram się opisać w oddzielnym tekście.

Leśna w Wyględach – zlecając projekt w 2019 roku urzędnicy nie uwzględnili przebudowy sieci energetycznej

Ulica Podleśna w Grądach

Projekt miał być ukończony w pierwszym kwartale. W drugim miał być rozstrzygnięty przetarg. A do końca roku miała być wykonana połowa tej drogi. Opóźnienia spowodowały, że przetarg został rozstrzygnięty 6 listopada 2020 r.. Z 2,6 mln zł które będzie kosztowała budowa, na 2020 r. pozostawiono 500 tys. zł. Jakie dokładnie prace uda się wykonać do końca grudnia, póki co nie wiadomo. Jak na razie budowlańcy nie pojawili się na Podleśnej.

Podleśna w Grądach – póki co wyrównana tłuczniem, czekamy na rozpoczęcie prac budowlanych

Ulica Sokołowska w Lesznie

Tu też nie obyło się bez opóźnień w projektowaniu. Przetarg wstępnie zaplanowany na drugi kwartał rozstrzygnięto 16 października 2020 r. Podobnie jak w przypadku Podleśnej na ten rok pozostawiono do wydania około 500 tys zł. z prawie 1,3 mln zł, które będzie kosztowała cała inwestycja.

Sokołowska w Lesznie – przetarg rozstrzygnięty, czy prace ruszą w 2020 r.

Droga rowerowa wzdłuż DW579

W 2019 dowiedzieliśmy się, że nasza gmina otrzyma 5 mln zł na budowę prawie 10 km drogi rowerowej wzdłuż bardzo ruchliwej i niebezpiecznej dla rowerzystów drogi wojewódzkiej z Błonia w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego.
Wydawało się, że prace będą mogły szybko ruszyć zważywszy, że już w 2017 roku za 170 tys. Zł gmina zakupiła projekt tej drogi.
Niestety szybko okazało się, że posiadany przez gminę projekt nie wystarczy. W lipcu 2019 zlecono ponownie zaprojektowanie drogi rowerowej. Tym razem z podziałem na 3 części za 400 tys. zł.
Prace projektowe nadal trwają (zgodnie z aneksami do umów na projekty powinny zakończyć się w tym roku). Droga rowerowa na koniec 2020 roku pozostanie w sferze marzeń.

Skatepark? Może na wiosnę 2021?

Przetarg na budowę skateparku również miał być ogłoszony w 2 kwartale. Tymczasem nadal brak jest informacji o zakończonych pracach projektowych. Póki co rozebrano budynki starej hydroforni na tyłach szkoły podstawowej w Lesznie.

A co się udało? Czyli nie jest tak źle.

Mieszkańcy przy kilku ulicach doczekali się wodociągów. Między innymi ul. Sadowej w Zaborówku. Jedyny odcinek kanalizacji, który powstał podczas obecnej kadencji samorządowej to ten w ul. Otuliny. Dokończono budowę drogi w Zaborówku. Wykonano też krótki odcinek ul. Ogrodowej w Zaborowie. Wykonano oświetlenie m.in. części ul. Podleśnej w Grądach i ul. Sadowej w Zaborówku.
Powstała też pierwsza gminna instalacja fotowoltaiczna na budynku urzędu gminy.

Sadowa w Zaborówku – powstał wodociąg i oświetlenie

Podsumowanie

Władze gminne tłumaczą opóźnienia w inwestycjach pandemią Covid-19. Jednak wydaje się, że to uproszczone tłumaczenia. Wskazują na to chociażby wpadki przy projektowaniu ul. Leśnej w Wyględach, czy konieczność ponownego projektowania ścieżki rowerowej wzdłuż DW579.

Czy rok 2021 będzie lepszy pod względem gminnych inwestycji? Mam taką nadzieję.

Nieco niepokojącym prognostykiem jest tylko fakt, że nasza gmina nie złożyła nawet, żadnego wniosku do Funduszu Dróg Samorządowych na inwestycje rozpoczynające się w przyszłym roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *