Bez kategorii

O posiedzeniu Komisji Skarg Wniosków i Petycji w Gminie Leszno, czyli w oparach absurdu …

Przewodniczący Komisji Skarg Wniosków i Petycji – Krzysztof Michalski, zachęca do współpracy, a jednocześnie od półtora roku blokuje mieszkańcom dostęp do posiedzeń. Czy to antydemokratyczna, nieakceptowalna postawa czy właściwe potraktowanie dociekliwych, znających swoje prawa obywateli? Poznajcie fakty i opinie.

Podczas posiedzenia ww. komisji w dniu 3.01.2022 p. K. Michalski przez ponad 48 minut podważa prawa mieszkańców do składania wniosków i petycji do rady gminy. Twierdzi, że destabilizują pracę urzędu. Tym samym w nie najlepszym świetle stawia samych urzędników i radnych, którzy nie radzą sobie z udzieleniem odpowiedzi. A wszystko to bez obecności zainteresowanych.

A zatem, drodzy mieszkańcy, gdybyście liczyli na bezstronne rozpatrzenie waszej skargi na pracę urzędu czy jakiegoś wniosku, porzućcie złudne nadzieje. Nie doczekacie się tego ze strony p. Michalskiego. Liczyć możecie na pomówienia, kłamstwa i łamanie statutu gminy. Uwaga: na końcu tekstu podpowiadamy, jak zyskać przychylność przewodniczącego.

W opinii p. Michalskiego mieszkańcy nie pomagają realizować programu wyborczego, bo zalewają urząd pismami (około minuty 12:30). Pan Michalski zarzuca im destabilizację pracy urzędu – ta skandaliczna wypowiedź pada w 13 minucie posiedzenia. Według przewodniczącego urzędnicy nie mogą zająć się bardziej pożytecznymi działaniami, bo muszą odpisywać na wnioski. Radny na swoją tezę nie przedstawia żadnych dowodów.

Potem zamiast odnieść się do tematu posiedzenia Michalski zaczyna rozprawiać o rosnących wydatkach budżetowych na inwestycje oraz o tym, co udało mu się wyczytać w internecie. A co to ma wspólnego ze skargą na nie uprzątnięcie terenu w sołectwie Leszno Południe, chciałoby się zapytać? Przewodniczący chciałby, żeby mieszkańcy z nim współpracowali, a nie rywalizowali. Kłopot w tym, że pan przewodniczący akceptuje jednie milczącą współpracę mieszkańców. Bo od półtora roku nie wpuszcza ich na posiedzenia KSWiP. A właściwie nie wpuszcza tylko tej niepokornej części społeczeństwa. Kiedy rozpatrywana była 12.07.2022 r. skarga mieszkańców Grądów, to jak najbardziej mogli oni uczestniczyć w posiedzeniu. Okazuje się, że Covid-19 rozsiewają jedynie mieszkańcy Marianowa, Powązek, Wyględów i Leszna Południe. Dlatego to oni nie mają wstępu na posiedzenia komisji.

Przewodniczący ogłasza, że budowa oczyszczalni przy ul. Fabrycznej będzie o co najmniej 50-80 procent tańsza niż np. w Rochalach. Natomiast wielokrotne wnioski w tej sprawie wykazały, że ani Urząd Gminy, ani Rada Gminy nie posiada analiz zawierających szacunkowe chociażby koszty budowy oczyszczalni w innych miejscach niż przy ul. Fabrycznej. Skąd więc ta wiedza o kosztach, panie Michalski? (ok. 22-23 minuty).

A tymczasem przewodniczący zaskakuje nas podaniem faktu istnienia spalarni w centrum Wiednia. Ale o co chodzi, gdzie planuje pan budowę spalarni? Obok pałacu czy bliżej kościoła? Pan Michalski twierdzi, że składający petycję szerzą mity i okłamują mieszkańców. Prosimy o zacytowanie odpowiedniego fragmentu, panie Michalski!

Zamiast skupić się na rozpatrywaniu skarg (które nie zawierały w swojej treści nic na temat budowy oczyszczalni) Michalski z uporem maniaka wraca do tamtych petycji z marca 2021. Wydaje się, że przewodniczący całkowicie nie radzi sobie z procedurami administracyjnymi. Nie rozumie, a może nie chce rozumieć, jaki jest tryb postępowania ze skargą na organ w ramach kodeksu postępowania administracyjnego. W 25 min. p. Michalski chce podejmować decyzje o tym, czy wnioski, petycje, pisma były zasadne. Panie Michalski, na tym posiedzeniu rozpatrujecie konkretne skargi, na brak realizacji procedur administracyjnych zgodnie z określonymi terminami!

Przewodniczący nawet nie wie, jaki jest tryb pracy Komisji. Chce sporządzać jakiś bliżej nieokreślony dokument. Tymczasem jedyne, czym powinna zająć się komisja, to wydanie opinii czy skarga jest zasadna czy bezzasadna. Panie Michalski, bierze pan pieniądze za posiedzenia Komisji, gdzie rozpatrywane są skargi, wnioski i petycje mieszkańców. Może chociaż jakieś szkolenie z KPA?

Potem nastąpił monolog przewodniczącego Michalskiego sugerujący, że mieszkańcy nie powinni składać skarg. Przypomnijmy jeszcze raz. Wszystko to działo się na komisji, na którą Michalski nie tylko nie zaprosił, co powinien uczynić zgodnie ze statutem gminy (§53f)., ale zablokował dostęp zainteresowanych obywateli do udziału w posiedzeniu, zasłaniając się Covid-19.Również Pani Syta wydawało się nie przeczytała skargi. Bo skarga dotyczyła jedynie wykorzystywania BOM do nieuprawnionej promocji Aktywnego Leszna, którego członkiem jest p. Michalski. Więc podczas rozpatrywania skargi powinien wyłączyć się jako osoba nie mogąca zachować bezstronności.

Na koniec sugestia dla mieszkańców, którą mimochodem podpowiada podczas posiedzenia zarówno Michalski jak i pozostali członkowie komisji. Chcesz być przychylnie traktowany przez radnych i władze gminy, zapisz się do Aktywnego Leszna. To stowarzyszenie może na to liczyć. Zupełnie inaczej niż inicjatorzy świetnych akcji społecznych jak „Projekt 121”, którzy są konsekwentnie ignorowani przez sprawujących władzę. Transmisja komisji dostępna tu: https://www.youtube.com/watch?v=FrX8hTWZwvc&t=1300s

Oryginalnie wpis pojawił się na naszym facebook w dniu 1 lutego 2022 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *