Bez kategorii

MIĘDZY NAMI MIESZKAŃCAMI – NIEZALEŻNY INFORMATOR – WOKÓŁ GMINY LESZNO – MAJ 2021

Przyglądamy się sprawom istotnym z punktu widzenia mieszkańca Gminy Leszno. Są rzeczy ciekawe, są
rzeczy budujące, są również sprawy, które budzą nasz niepokój oraz takie, o których naprawdę warto
dyskutować. Chcesz dołączyć do dyskusji? Chcesz wiedzieć więcej? Włącz się do dyskusji w komentarzach poniżej, albo pisz na maila admin@lesznomazowieckie.pl

Szkoła w Zaborowie – będzie wygodniej, przestronniej i nowocześniej!

Niedawno udało się zrealizować nowy przyszkolny plac zabaw, w którego sfinansowanie zaangażowały się również sołectwa skupione wokół lokalnej społeczności. Na początku roku pojawiła się kolejna świetna informacja dla całej społeczności szkolnej. Gmina pozyskała aż 2 MPLN z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są to środki umożliwiające np. dobudowanie stołówki z zapleczem kuchennym. Uczniowie uzyskają także dwie nowe sale dydaktyczne, osobny gabinet do terapii, oraz dodatkową salę wielofunkcyjną. Będzie to blisko 700m2 nowej powierzchni użytkowej. Inwestycję na terenie placówki ma uzupełnić budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kW. Pozwoli to w przyszłości na realne oszczędności związane z funkcjonowaniem placówki i rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Kolejne 2 MPLN udało się pozyskać na termomodernizację budynków użyteczności publicznej! Dzięki pozyskaniu tych środków gruntowny remont czeka Budynek Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesznie. Dokończona zostanie również termomodernizacja Urzędu Gminy Leszno. Cztery dodatkowe miliony z przeznaczeniem na inwestycje na terenie gminy to naprawdę solidna kwota. Brawo!

Sołectwa Gminy Leszno

aktywnie włączyły się w pozyskiwanie funduszy zewnętrznych z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw. Wnioskowane inwestycje: budowa punktów świetlnych we wsi Korfowe, wymiana lamp oświetleniowych w sołectwie Zaborówek, budowa punktów świetlnych we wsi Roztoka, budowa punktów świetlnych w ulicy Strażackiej w Lesznie Północ, zakup dwóch wiat przystankowych wraz z utwardzeniem terenu w ulicy Topolowej w Wyględach. Brawo Sołtysi! Trzymamy kciuki za pozytywne rozpatrzenie wszystkich Waszych wniosków (prawdopodobnie w połowie roku) i skuteczne doprowadzenie do realizacji tych inwestycji!

Oczyszczalnia ścieków w Gminie Leszno

Temat kontrowersyjny, budzący wiele wątpliwości i szeroko dyskutowany w mediach społecznościowych. W myśl strategii gminnej realizowanej (z raczej mniejszym niż większym powodzeniem i wyjątkowo kosztownie), przez wiele lat – oczyszczalnia gminna miała powstać w Zaborowie i wiązać się ze skanalizowaniem wschodniej części gminy. Nowe plany definitywnie zrywają nie tylko z koncepcją oczyszczalni w Zaborowie, ale nie wspominają również wprost o jakiejkolwiek próbie kanalizowania tego rejonu, pomimo próby budowy oczyszczalni gminnej na terenie Leszna. W tej sprawie pojawia się wiele tematów kontrowersyjnych: brak koncepcji skanalizowania gminy, niejasna reprezentacja interesów Gminy Leszno i Błonia, które postanowiło odłączyć od swojej oczyszczalni skanalizowaną, zachodnią część gminy Leszno. Kolejne petycje w tej sprawie pozostają wciąż bez rozpatrzenia na Radzie Gminy Leszno! Temat szeroko omawiamy w debacie publicznej: https://lesznomazowieckie.pl/index.php/2021/02/21/oczyszczalnia-fabryczna-utrata/

Pamiętasz o spisie powszechnym?

Od dnia 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 i potrwa do 30 września br. Spisać możesz się szybko i wygodnie przez internet, wchodząc na stronę https://spis.gov.pl Co ciekawe, dodatkową zachętą do spisania się w ten sposób jest … możliwość wygrania samochodu. Działa również infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora), która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Od dnia 4 maja z numeru 22 828 88 88 może zadzwonić do Ciebie również rachmistrz spisowy. Warto zapisać ten numer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *